A Virtual Food Drive is a web-based tool allowing individuals and organizations to host a food drive through Food Bank of Iowa’s website. Donations can be made securely online giving everyone on your team a chance to see the progress in real time. With just a few clicks, anyone can purchase the most-needed items and make a difference in the lives of neighbors in need.
The answer is simple – to get more food to those facing hunger in our community faster. By holding your food drive online, you will save the Food Bank the time and resources incurred through a physical food drive. Plus, your donations will help us purchase more of our most-needed food items in bulk including highly desirable perishable items such as milk and eggs. You give us the resources to purchase the most needed items in the moment as the need arises!
Virtual Food Drives give donors the opportunity to support important programming like School Pantries and the BackPack Program.
Sponsor the food provided to children on school grounds in one of our medium sized school pantries for one month.
Sponsor the food provided to children on school grounds in one of our small sized school pantries for one month of the school year.
FRESH PRODUCE (300 POUNDS OF EACH): Apples, Cabbage, Potatoes, Watermelon, Onions, and Cucumbers. SAVINGS OF $2,217!
GROCERIES FOR A LARGE FAMILY: 3 gallons of milk, 10 pounds of potatoes, 10 pounds of apples, 1 large watermelon, 1 large head of cabbage, 8 pounds of onions, 4 pounds of cucumbers, 3 cheesy tuna dinner meals, 4 cans of tuna, 24 cans of vegetables, 12 cans of fruit, 10 pounds of ground turkey, 2 jars of peanut butter, 4 boxes of pasta, 6 jars of pasta sauce, and 4 bags of rice. SAVINGS OF $166.86!
GROCERIES FOR A SMALL FAMILY: 2 gallons of milk, 8 pounds of potatoes, 5 pounds of apples, 1 medium watermelon, 5 pounds of ground turkey, 12 cans of vegetables, 10 cans of fruit, 4 cans of tuna, 1 jar of peanut butter, 2 boxes of pasta, 4 jars of pasta sauce, and 2 bags of white rice. SAVINGS OF $82.62!
GROCERIES FOR AN INDIVIDUAL: 1 gallon of milk, 5 pounds of potatoes, 2 pounds of apples, 3 pounds of ground turkey, 1 jar of peanut butter, 2 boxes of pasta, 3 jars of pasta sauce, 7 cans of vegetables, and 7 cans of fruit. SAVINGS OF $41.70!